neděle 11. října 2015

VALENCIA (PHOTO) DIARIES #14 ...La Más BonitaŘíkala jsem si, že by nebylo od věci podělit se s Vámi o typy, co ve Valencii určitě navštívit, pokud se sem vypravíte na návštěvu, dovolenou nebo Erasmus jako já :)
Dnes mám pro Vás první tip na moji oblíbenou kavárnu/bistro/restauraci, ať je to, co je to, je to zkrátka naprosto úžasné místo, které se hned se začátkem semestru stalo mým oblíbeným.
La Más Bonita je jedinečná svým interiérem, výborným jídlem a co víc, výhledem na pláž/moře.
Jediné, s čím musíte počítat, hlavně pokud se sem vydáte o víkendu, je 'Lista de espera' - pořadník, na který nahlásíte Vaše jméno a vrátíte se třeba za hodinu, až na Vás přijde řada. Zkrátka La Más Bonita se stala populárním místem a i to čekání se opravdu vyplatí!!!

                                                  
I was thinking that it might be nice to share with you some tips what to visit in Valencia when you come for visit, holiday or for Erasmus as me:)
Today I have a tip for my favorite café/bistro/restaurant, whatever it is, it's just a perfect place which became to be my favorite one right in the beginning of the semester. 
We get used to come here with my flatmates quite often and I had to take here every visit I had! :D


La Más Bonita is unique by it's interier, delicious food and whats more - beautiful view to beach/sea.

The only thing you have to take into account, especially during the weekends, is "Lista de espera" in other words, you put your name on the list and then you come back for example in hour when the table for you is ready. La Más Bonita became to be a popular place but waiting is definitelly worth it!!!

Just one recommendation... be aware that once you come here, it will definitely not be your first and last visit! You become addicted to this place :)

                                                                                  

Where our tradition began :)
Cappuccino & Zumo de naranja & Croissant

Almost all my flatmates ❤️


Chutney de Mango
Redvelvet


Quinoa, La Más Bonita

Neuvěřitelné dorty, nebezpečné procházet kolem! Incredible cakes, dangerous to pass close to this!!!Líbil se Vám dnešní článek? Chtěli byste více takových článků? Dejte mi vědět do komentářů :)

Did you like today's post? Would you like to have more posts like this? Let me know in comments below :)

Žádné komentáře:

Okomentovat