neděle 11. října 2015

VALENCIA (PHOTO) DIARIES #7 ...Fallas!Hola!
Opět se Vám hlásím z Valencie. Už máme po Fallas. Konečně! Uff...náročný to týden, fiesta, fiesta a zase fiesta. Jen počasí se moc nepovedlo. Nečekala bych, že může být ve Španělsku hůře, jak ve zbytku Evropy (ano, i v ČR bylo líp! :D). Bohužel hned po Fallas mě čekalo zkouškové a proto je článek na světě až nyní. Dnes ve formě photodiary (asi jsem stále ještě unavená na to abych psala delší článek...:D) Fotky Vám atmosféru stejně přiblíží nejvíce!

//

Hola!
Greetings from Valencia. Fallas are over. Finally! Uff..it was tough week, fiesta, fiesta and another fiesta. Just the weather wasn't the best, I couldn't believe that in Spain was much worse weather than in the rest of the Europe (yeah, even in the Czech Republic was better!:D) Unluckily right after Fallas I had an exam period, that's why the article wasn't ready earlier. This time as photodiary (maybee Im still too tired to write longer post...:D) The pictures will show you the athmosphere the best anyway!

Waiting mascleta
Churros & Bunuelos..cant miss during fallas!!!


My best birthday ever!! :) Thank you all..it was amazing!


Fire, fire, fire!!!

Tak toto je malá ochutnávka z Fallas, svátku plného ohňostrojů, mascletas, bunuelos a  mnoho dalšího. Tohle se nedá popsat, to se musí zažít!
//
So this is a little bit of Fallas, festive days full of fireworks, mascletas, bunuelos and much more! It cant be describes, you must experience it!


Žádné komentáře:

Okomentovat